AMATEM SERVİSİ

PSİKİYATRİ POLİKLİNİĞİ

         2013-2014 yılı Psikiyatri Kliniği Uzmanlık Eğitim Programı

    İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Psikiyatri Bölümü ayaktan ve yatan hasta birimleri ile gerek İzmir ili bünyesinde gerekse yakın çevre ve uzak illerden gelen hastalarımıza olmak üzere çok geniş hizmet alanına sahip bir merkezdir. Hastanemiz içinde yer alan ayaktan hasta takip birimlerinde çalışma düzenine göre 4-6 arasında doktorumuz tüm mesai saatleri boyunca ayaktan tedavi biriminde hasta muayene ve tedavi hizmetlerini yürütürlerken, eğitim görevlisi doktorlarımız eğitim saatleri ve klinik çalışmalar dışında kalan saatlerde randevu ile hasta görebilmektedirler. Hastalarımız 182 no lu telefondan MHRS aracılığıyla randevu alarak veya direkt polikliniğimize müracaat ederek poliklinik hizmetinden faydalanabilirler. Ayrıca Basın Sitesi ve Narlıdere Semtlerinde yer alan semt polikliniklerinde de birer psikiyatri uzmanımız aracığıyla ayaktan tedavi hizmeti sunulmaktadır. Bu birimlerden Basın Sitesi Polikliniğinde bir çocuk psikiyatrisi uzmanımız çocuk hastalara yönelik hizmet vermektedir. Çok yakında erişkin hastalarımız için Balçova semt polikliniğinin de hizmete girmesi planlanmaktadır.

AÇIK PSİKİYATRİ BİRİMİ

    Kliniğimiz 24 yatak kapasiteli olup, odalarımız tek veya çift kişiliktir. Hastalarımızın ev rahatlığı ve konforunu yakalayabilmeleri için odalarımızda WC-banyo bulunmakta ve yataklarımız, hasta dolaplarımız ahşaptan olup ayrıca tüm hastalarımızın gerekli durumlarda kullanabilecekleri klinik mutfağı, yemek yiyebilecekleri, uğraşı saatlerini değerlendirebilecekleri hobi odası, TV seyredebilecekleri, sohbet edebilecekleri yine ev ortamı sıcaklığını aratmayacak şekilde dizayn edilen ana salon ve bir sigara odası mevcuttur.

Kliniğe Kabul

    Yeni yatan hastalarımız klinikte ortak kullanım alanlarının tanıtımı ve günlük genel bakımlarında kullanabilecekleri malzemelerin temini konusunda bilgilendirildikten sonra yattıkları süre boyunca tedavilerinden sorumlu olacak doktor ve hemşiresiyle tanışıp görüşmeye alınırlar. Daha sonra çalışan tüm doktor, hemşire ve psikologdan oluşan tedavi ekibince birlikte değerlendirilirler. Bu değerlendirmenin sonunda hastalıkları ve uygulanacak tedavi hakkında bilgilendirilirler.

Kliniğimizde Günlük Yaşam ve Aktiviteler

    Kliniğimizde yaşam, sabah 07.00 da kahvaltı ile başlar. Her sabah saat 08.30 da tedavi ekibi ve tüm hastalarımızın katıldığı, genel sorunların konuşulduğu ''Günaydın Toplantısı''ndan sonra klinik hemşireleri tarafından müzik eşliğinde rahatlama egzersizleri ve sabah sporu yaptırılır.

    Pazartesi günleri, hastalarımızın özgüvenlerini kazanmasına yardım etmek ve günlük yaşam planlarını düzenleyebilmeleri, uygulayabilmeleri amacıyla "Hasta sorumluluk alma toplantısı'' yapılır. Bu toplantıda uygun olan hastalarımız klinik düzenlemelerinin yerine getirilmesinde (çiçeklerin bakımı, çay saati organizasyonu vb.) sorumluluk alırlar. Kliniğimize kabul edilen hastalarımızın durumlarına göre ziyaret, haberleşme, saatlik veya günlük izinlerinde tedavi ekibinin kararı ile hastaların durumuna göre kısıtlamalar yapılabilir.

    Gün içinde hekiminin de uygun gördüğü bahçeye inebilecek durumda olan hastalarımız, sabah 10. 00- 11.00 ve öğleden sonraları ise 14.00 - 15.00 saatleri arasında hastane kantinine veya bahçesine saatlik izinli olarak çıkabilirler. Hasta ziyaretlerimiz bahçe izni saatlerinde klinik dışında gerçekleşmektedir.

    Klinik programında yer alan ve tüm hastalarımızın katılımı ile Salı günleri 13.15- 13.45 te sosyal içerikli konuların ele alındığı köşe yazıları, makaleleri içeren ''Okuma Saati'' yapılır.

    Hastalarımıza Klinik hemşirelerimiz tarafından Perşembe günü 13.15- 13.45te, ''Kliniğimizdeki Yaşantının Tanıtımı'', ''Damgalanma'', '' İlaç etkileri'', ''Sağlıklı Yaşam'' , '' Sağlıklı Beslenme'', '' Uyku ve Önemi '', '' Sigara ve Zararları'' gibi konuların anlatıldığı ''Hasta Eğitim Saati'' düzenlenir.

    Çarşamba günleri hastalarımızın haftalık yoğunluğunu gidermek, motivasyonlarını artırmak, günlük yaşamlarında kullandıkları veya kullanabilecekleri el maharetlerini yeniden kazandırmak, becerilerini artırmak amacıyla kek, börek, pasta vs. gibi ikramlar hastalarımız tarafından klinik mutfağında hazırlanır. İkramlar tüm ekip ve hastalarımızca toplanılarak tüketilir, daha önceden tedavi ekibince planlanmış şiirler, fıkralar, bilmeceler okunarak, tiyatro ve grup oyunları sunulur. Böylece eğlenceli bir o kadar da dinlendirici ''Tatlı Çarşamba'' yaşanır.

    Hastalarımızın duygularını dışavurumlarını kolaylaştırma, beceri kazanmaları, boş zamanı değerlendirmeleri ve tedavilerinin bir parçası olan '' hobi saatleri'', tüm hafta boyunca Halk Eğitim Müdürlüklerinden görevlendirilen hobi öğretmenlerimiz eşliğinde gerçekleştirilir. Bu saatlerde hastanın ilgisine ve becerisine göre müzik, resim, rölyef, ebru, ahşap boyama, takı tasarım vb. etkinlikleri düzenlenir ve yılın belli zamanlarında ise ortaya çıkan tüm ürünler hastanemizde sergilenir.

    Aşağıda Açık Psikiyatri Kliniğimizde yapılan resim ve el sanatları ürünlerinden bazılarını görebilirsiniz.Hafta Sonu İzinleri

    Kliniğimizde yatan hastalarımızın yaşadıkları çevreden uzun süre uzak olmamaları önemli olduğu gibi topluma uyum sağlama, iletişim becerilerini artırma, fiziksel ihtiyaçlarını karşılamaları da tedavi sürecinin birer parçalarıdır. Bu amaçla, tedavi ekibi tarafından uygun görülen hastalarımız yakınlarının da gözetimi ve bilgisi dâhilinde, izinli oldukları gün veya saatlerde kullanacakları tedavileri de hazırlanılarak günlük veya saatlik hafta sonu iznine gönderilirler.

KAPALI PSİKİYATRİ BİRİMİ

    Kapalı Psikiyatri Kliniğinde erkek ve kadın hastalarımızın değerlendirme ve tedavileri birbirinden bağımsız bölümlerde sürdürülmektedir. Bayan bölümü 16, erkek bölümü ise 14 yatak kapasiteli olup, her odada 2 yatak ve hastalarımızın kişisel ihtiyaçlarını koyabilecekleri sabit dolap ve etajer bulunmaktadır.

    Tüm hastalarımızın yemek yiyebilecekleri, uğraşı saatlerini değerlendirebilecekleri, TV seyredebilecekleri, sohbet edebilecekleri çok amaçlı ana salon ve bir sigara odası mevcuttur. Her iki bölümde de ortak kullanılan banyo ve tuvaletler bulunmaktadır.

Kliniğe Kabul

    Hastalarımız kliniğe alınmadan önce diğer hastalarımız için risk oluşturabilecek kesici, delici, ilaç, yanıcı, yakıcı vb. her türlü malzemelerden arındırılarak kliniğe alınırlar. Hastalar, klinik hemşiresi eşliğinde yapılan klinik tanıtımından sonra yattığı süre boyunca tedavilerinden sorumlu olacak doktor ve hemşiresiyle tanışıp görüşmeye alınırlar. Hastamız gün içersinde kendi bakım ve tedavisinden sorumlu hemşiresi tarafından gözlemlenerek risk değerlendirmesi yapılır ve hemşirelik süreci planlanır.

Günlük Yaşam ve Aktiviteler

    Kapalı Psikiyatri kliniğinde yaşam sabah 07.00 da kahvaltı ile başlar. Her sabah saat 08.30 da tedavi ekibi ve tüm hastalarımızın katıldığı ve gün içersinde genel sorun ve konuların konuşulduğu ''Günaydın Toplantısı''ndan sonra klinik hemşireleri tarafından müzik eşliğinde sabah sporu yaptırılır. Hastalarımız güne başladıkları ilk saatlerde genel ortam ve kişisel bakımlarını kendilerinin yapabilmeleri için hemşiresi tarafından motive edilirler. Pazartesi günleri tedavi ekibi tarafından hasta odaları dolaşılarak "günün odası" seçimi yapılır.

    Kadın ve erkek bölümlerinde hastalarımıza içecek ihtiyaçlarının karşılanması için "çay saatleri'' düzenlenmekte ve hastalarımızın durumuna göre gün içinde normal öğün haricinde üç kez ara öğün verilebilmektedir.

    Sabah 11.00- 12.00 saatleri arasında "bahçe izni'' açık olan kadın ve erkek hastalarımız dönüşümlü olarak görevli hemşireler tarafından kliniğimiz için ayrılmış bahçeye indirilirler. Havaların uygun olduğu durumlarda ''çay saati ''bahçede geçirilir.

    Hastalarımızın beceri kazanmaları, duygularını dışavurumlarını kolaylaştırma, zamanı değerlendirmeleri amacıyla düzenlenen ve tedavilerinin önemli bir parçası olan "hobi saatleri'', tüm hafta boyunca Halk Eğitim Müdürlüklerinden görevlendirilen hobi öğretmenlerimiz eşliğinde gerçekleştirilir. Bu saatlerde hastanın ilgisine ve becerisine göre müzik, resim, rölyef, ebru, ahşap boyama, takı tasarım vb. etkinlikleri yaptırılır ve yılın belli zamanlarında ise ortaya çıkan tüm ürünler hastanemizde sergilenir.

    Aşağıda Açık Psikiyatri Kliniğimizde yapılan resim ve el sanatları ürünlerinden bazılarını görebilirsiniz.

    Çarşamba günleri haftalık monotonluğun giderilmesi, hastalarımızın günlük yaşamlarında kullandıkları veya kullanabilecekleri el maharetlerini yeniden kazanma, pekiştirme, hazırlama, motivasyonu artırma gibi becerilerinden biri olan mutfak işlerinden kek, börek, pasta vs. gibi ikramlar erkek ve kadın hastalarımız tarafından ayrı ayrı klinik mutfağında hazırlanır. İkramlar tedavi ekibi ve hastalarımızca toplanılarak tüketilir, daha önceden planlanmış şiirler, fıkralar, bilmeceler okunarak, grup oyunları oynanarak planlanan Tatlı Çarşamba'' düzenlenir.

Ziyaretler

    Tedavi ekibi tarafından değerlendirilen ve görüşmesi uygun olan hastalarımız yakınları ile Salı-Perşembe - Pazar günleri kliniğimiz ziyaret alanında dönüşümlü ve kontrollü olarak görüştürülürler.

Hasta Eğitimleri

    Tedavi ekibi tarafından planlanan ve klinik hemşireleri tarafından düzenlenen Pazartesi günleri 13.00- 14.00 te "Psikiyatri Kliniği Tanıtımı, Sigara ve etkileri, Psikiyatride kullanılan ilaçlar ve etkileri, Uyku Hijyeni, Kişisel Hijyen, Genel Beslenme, Spor ve sağlıklı yaşam, İletişim Becerileri'' konulu eğitimler dönüşümlü olarak katılabilen hastalarımıza verilmekte, tedavisi tamamlanmak üzere olan hastalarımıza ise hastaneden çıkmaya hazırlanma, hastalıkla baş etme, ilaç kullanımı ve ilaçların yan etkileriyle baş etme yöntemlerini içeren "Topluma Yeniden Katılım" oturumları yapılmaktadır.

Hafta Sonu İzinleri

    Psikiyatri Kliniklerinde yatan hastaların topluma uyum sağlama, iletişim becerilerini artırma ve geliştirme ayrıca fiziksel ihtiyaçlarının karşılamaları da tedavi sürecinin birer parçasıdır. Kapalı Psikiyatri Kliniğinde yatan hastalarımız, hastalıklarının durumu tedavi ekibi tarafından uygun bulunan yakınlarının da gözetimi ve bilgisi dâhilinde, topluma uyum sağlama, iletişim becerilerini artırma, fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, kullanacakları tedavileri de hazırlanılarak günlük veya saatlik yakınları refakatinde hafta sonu iznine gönderilirler.

AMATEM BİRİMİ

    Hastanemiz AMATEM biriminde, 18 yaş ve üstü alkol ve madde kullanım problemi yaşayan ve tedavi olmak isteyen kişi ve yakınlarının başvurduğu bir merkez olarak ayaktan (poliklinik) ve yatarak (klinik) hizmet verilmektedir. AMATEM birimimizde AMATEM polikliniği ve Denetimli Serbestlik polikliniği olarak iki ayrı poliklinikten oluşmaktadır. AMATEM polikliniğinde 1 uzman, 1 asistan hekim ve 1 psikolog hizmet vermektedir.

    AMATEM polikliniği alkol ve madde kullanım bozukluğu olanların ilk başvurdukları, ayaktan tedavilerinin yapıldığı ve gerekirse yatış planının yapıldığı bölümdür. AMATEM polikliniğine günlük ortalama 30 hasta başvurusu olmaktadır. Hastalarımız 182 no lu telefondan MHRS aracılığıyla randevu alarak veya direkt polikliniğimize müracaat ederek poliklinik hizmetinden faydalanabilmektedir. AMATEM polikliniğinde ayrıca alkol madde kullanım sorunu yaşayan kişilerin ailelerine yönelik, aile görüşmeleri, danışmanlık hizmeti, psiko-eğitim grupları ve bireysel ve grup psikoterapileri uygulanmaktadır. Poliklinik takipleri süresince yeterli düzelme sağlayamayan ve tedavi motivasyonu iyi olan alkol ve madde bağımlıları yatarak tedavi programına alınabilirler.

    Denetimli Serbestlik Polikliniğimiz; Denetimli serbestlik büroları tarafından gönderilen ve hukuki yoldan tedavi talebi olan uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanan kişilerin takip ve tedavisinin yapıldığı bir bölüm olarak hizmet vermektedir

    AMATEM servisi alkol ve madde kullanım bozukluğu olan hastaların bireysel ve grup terapileri, uğraş faaliyetleri ve ortam tedavisiyle bağımlılıkları ve kendileri ile ilgili farkındalıklarının artırıldığı, uzun süreli ayıklığın hedeflendiği yapılandırılmış, yaklaşık 28 günlük bir tedavi programının yatarak gerçekleştirildiği bölümdür. AMATEM servisi hastanemiz AMATEM binasının 4. katında yer almaktadır. AMATEM Kliniği, detoksifikasyon ve rehabilitasyon olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Kliniğimizde 14 yatak detoksifikasyon ve 12 yatak rehabilitasyon bölümünde olmak üzere toplam 26 yatak bulunmaktadır. Detoksifikasyon bölümünde bulunan yatakların 4'ü yakın gözlem gerektiren hastaların yatırıldığı yoğun bakım odasında bulunmaktadır. Klinikte bulunan diğer odalar 2 kişiliktir ve her odada banyo ve tuvalet bulunmaktadır. Her iki bölümde de, hastaların TV izledikleri, yemeklerini yedikleri, toplantıların yapıldığı ve uğraş saatlerinde kullanılan birer salon ve birer sigara odası bulunmaktadır.

    Kliniğe yatışı yapılan hasta, klinik girişinde hemşire tarafından karşılanmaktadır. Öncelikle kendini tanıtan hemşire, hastanın üzerini ve getirmiş olduğu eşyaları, klinik ve hastalar açısından risk oluşturabilecek cisimler açısından aramaktadır. Sonrasında kliniği tanıtan hemşire, hastayı diğer hastalarla tanıştırmakta ve odasına götürerek, hastanın kliniğe alışmasını sağlamaktadır.

    Kliniğe yatırılan hastalar öncelikle detoksifikasyon bölümüne yatırılır. Arınma dönemini tamamlayan hastalar, tedavi ekibi kararıyla rehabilitasyon bölümüne geçirilir ya da tedavisini ayaktan sürdürmek üzere polikliniğe yönlendirilebilirler. Hastalara klinikte yattıkları sürece bağımlılıkla ilgili psiko-eğitimler verilmektedir.

    Hastaların kliniğe yattıktan bir hafta sonra telefon izinleri ve ziyaretlerine izin verilmektedir. İki haftasını dolduran hastalar ise ilk seferinde günübirlik, sonraki haftalarda bir gece ve iki gece kalmalı hafta sonu iznine gönderilirler.

    Klinikte hastalar için pek çok aktivite düzenlenmektedir. Bu aktiviteler ile hastalarımız yeni deneyimler kazanmakta, güzel vakit geçirmekte ve tedavileri için gerekli sorumluluk ve motivasyonlarını artırmaktadırlar. Bu aktiviteler arasında her gün yapılan "Günaydın Toplantıları", pazartesi günleri yapılan "İş Bölümü Toplantısı" ve "Pazartesi Gezileri", Salı günleri yapılan "Okuma Saati", Çarşamba günleri yapılan "Tatlı Çarşamba" etkinliği ve "Film Saati", Perşembe günleri yapılan "Sağlıklı Yaşamla İlgili Eğitim" saatini sayabiliriz. Hastalarımız her gün, sabah ve akşam saatlerinde olmak üzere yarım saat bahçeye çıkmaktadırlar. Salı günleri Adsız Alkolikler (AA) Derneğinden iki temsilci gelerek hastalara derneği tanıtmaktadır. Perşembe günleri ise dernekte yapılan toplantıya hastalar gönderilmektedir.

    Ayrıca hastalara, Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen öğretmenler tarafından resim, el sanatları ve müzik kursları verilmektedir. Bu kurslar sonu hastalarımızın yaptığı resim ve el sanatları ürünleri hastanemiz bünyesinde sergilenmektedir

    Tedavileri tamamlanan hastalar polikliniğe yönlendirilerek, izlenmektedir.